Polacy śpią coraz mniej bo "55% z nas sypia mniej niż 7 godzin". Nic dziwnego, że we wpisie Zamiennik kawy, czyli co innego może dać Ci moc do działania? najwięcej pisałem o śnie. To jest to, czego nam brakuje, czemu poświęcamy zbyt mało uwagi, a szkoda. W końcu w śnie spędzisz średnio 25 lat w przypadku, gdy dożyjesz 80-tki. Prawda, że dużo? Tony Schwartz w swojej książce Taka praca nie ma sensu! Cztery zapomniane potrzeby, które dodają energii do osiągania wspaniałych wyników. pisze na temat snu:
Amnesty International uznała długotrwałe pozbawianie snu za torturę, którą często wykorzystywano podczas przesłuchań, między innymi w Iraku i Afganistanie. Izraelski premier Menachem Begin w pamiętnikach zatytułowanych Białe noce opisuje własne przeżycia, gdy siedział w więzieniu KGB i pozbawiano go snu: „W głowie przesłuchiwanego więźnia zaczynała tworzyć się mgła. Był śmiertelnie zmęczony, chwiały mu się nogi i miał tylko jedno pragnienie: zasnąć. (…) Kto je poznał, ten wie, że nie można z nim porównać ani głodu, ani pragnienia”.
Czy odczuwałeś kiedykolwiek w taki sposób brak snu? To bardzo prawdopodobne jeśli spałeś przez dwa tygodnie około 6 godzin. Wtedy Twoja efektywność spada w taki sam sposób, jak u osoby, która nie śpi przez 48 godzin. Sami siebie katujemy brakiem snu. Schwartz pisze dalej:
Jeśli chodzi o sen, to uświadamiając sobie jego znaczenie, połowę bitwy mamy już wygraną, ponieważ większość z nas nie docenia kosztów późnego kładzenia się do łóżka ani wartości, jaką jest wyspanie się. Zdobycie tej wiedzy to pierwszy krok, aby sen uznać za sprawę priorytetową.
Zastanów się, łatwej jest Ci na kogoś nakrzyczeć, kiedy jesteś zmęczony, czy po w pełni przespanej nocy?
Niedobór snu przeszkadza w dokonaniu prawidłowej oceny sytuacji, zwłaszcza pod presją. Łatwiej złościsz się, gdy jesteś zmęczony. Brak snu powoduje trudności poznawcze i negatywnie wpływa na nasz nastrój. Dlatego też warto spać, ale ile snu wystarczy do optymalnego funkcjonowania?
National Sleep Fundation przedstawia zalecany czas snu dla poszczególnych grup wiekowych:
Wybierz swoją grupę wiekową i zastanów się, czy na prawdę tyle śpisz.
Śpisz mniej niż zalecają specjaliści? Nasz organizm po prostu przyzwyczaja się do godzin snu nawet jeśli budzimy się zmęczeni. Dostosowuje się do środowiska jakie wytworzyło dla niego nasze ego. Będzie Ci trudno zrezygnować z krótkiego snu. Dlatego warto zrobić kilka rzeczy, aby sobie ułatwić sprawę:
Są to bardzo proste rady, które już dziś możesz wprowadzić do swojego życia. Pisałem, że spoiwem Twojego sukcesu jest systematyczność. Sen to jego fundament. Bez stabilizacji wszystko legnie w gruzach. Warto spać, warto wysypiać się.