5 sposobów na lepszy sen

Patryk Korycki
27 lipca 2016
0
"Energia fizyczna stanowi podstawę wszystkich form energii, a sen jest głównym źródłem energii fizycznej."
Taka-praca-nie-ma-sensu-Tony-Schwartz-251x300

Polacy śpią coraz mniej bo "55% z nas sypia mniej niż 7 godzin". Nic dziwnego, że we wpisie Zamiennik kawy, czyli co innego może dać Ci moc do działania? najwięcej pisałem o śnie. To jest to, czego nam brakuje, czemu poświęcamy zbyt mało uwagi, a szkoda. W końcu w śnie spędzisz średnio 25 lat w przypadku, gdy dożyjesz 80-tki. Prawda, że dużo? Tony Schwartz w swojej książce Taka praca nie ma sensu! Cztery zapomniane potrzeby, które dodają energii do osiągania wspaniałych wyników. pisze na temat snu:

Amnesty International uznała długotrwałe pozbawianie snu za torturę, którą często wykorzystywano podczas przesłuchań, między innymi w Iraku i Afganistanie. Izraelski premier Menachem Begin w pamiętnikach zatytułowanych Białe noce opisuje własne przeżycia, gdy siedział w więzieniu KGB i pozbawiano go snu: „W głowie przesłuchiwanego więźnia zaczynała tworzyć się mgła. Był śmiertelnie zmęczony, chwiały mu się nogi i miał tylko jedno pragnienie: zasnąć. (…) Kto je poznał, ten wie, że nie można z nim porównać ani głodu, ani pragnienia”.

Czy odczuwałeś kiedykolwiek w taki sposób brak snu? To bardzo prawdopodobne jeśli spałeś przez dwa tygodnie około 6 godzin. Wtedy Twoja efektywność spada w taki sam sposób, jak u osoby, która nie śpi przez 48 godzin. Sami siebie katujemy brakiem snu. Schwartz pisze dalej:

Jeśli chodzi o sen, to uświadamiając sobie jego znaczenie, połowę bitwy mamy już wygraną, ponieważ większość z nas nie docenia kosztów późnego kładzenia się do łóżka ani wartości, jaką jest wyspanie się. Zdobycie tej wiedzy to pierwszy krok, aby sen uznać za sprawę priorytetową.

Ile godzin należy spać?

Zastanów się, łatwej jest Ci na kogoś nakrzyczeć, kiedy jesteś zmęczony, czy po w pełni przespanej nocy?

Niedobór snu  przeszkadza w dokonaniu prawidłowej oceny sytuacji, zwłaszcza pod presją. Łatwiej złościsz się, gdy jesteś zmęczony. Brak snu powoduje trudności poznawcze i negatywnie wpływa na nasz nastrój. Dlatego też warto spać, ale ile snu wystarczy do optymalnego funkcjonowania?

National Sleep Fundation przedstawia zalecany czas snu dla poszczególnych grup wiekowych:

 1. Noworodki (0-3 miesiące ): 14-17 godzin każdego dnia
 2. Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin
 3. Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin
 4. Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5): 10-13 godzin
 5. Dzieci w wieku szkolnym (6-13): 9-11 godzin
 6. Nastolatkowie (14-17):  8-10 godzin
 7. Młodsze osoby dorosłe (18-25): 7-9 godzin
 8. Dorośli (26-64): 7-9 godzin
 9. Starsi (65+): 7-8 godzin

Wybierz swoją grupę wiekową i zastanów się, czy na prawdę tyle śpisz.

5 sposobów na lepszy sen

Śpisz mniej niż zalecają specjaliści? Nasz organizm po prostu przyzwyczaja się do godzin snu nawet jeśli budzimy się zmęczeni. Dostosowuje się do środowiska jakie wytworzyło dla niego nasze ego. Będzie Ci trudno zrezygnować z krótkiego snu. Dlatego warto zrobić kilka rzeczy, aby sobie ułatwić sprawę:

 1. Zacznij prowadzić dziennik snu;
 2. Wycisz się 30 minut przed zaśnięciem;
 3. Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed snem;
 4. Wyrzuć wszystkie myśli na papier;
 5. Zaplanuj konkretną, stałą godzinę zasypiania;

Są to bardzo proste rady, które już dziś możesz wprowadzić do swojego życia. Pisałem, że spoiwem Twojego sukcesu jest systematyczność. Sen to jego fundament. Bez stabilizacji wszystko legnie w gruzach. Warto spać, warto wysypiać się.

Pokaż Komentarze

Popularne

Kategorie

O autorze

Patryk Korycki

Moja codzienność to własny biznes, zarządzanie zespołem, realizacja niesamowitych planów i sięganie marzeń. Bardzo cenię sobie niezależność i mam nadzieję, że ty również. Mój blog o minimalizmie jest właśnie dla takich ludzi, którzy chcą żyć pełnią życia nie przejmując się przy tym rzeczami materialnymi.

Jeśli chcesz złapać ze mną kontakt jestem na Twitterze. Pisz śmiało :)
Obserwuj
0

Komentarze

Wyraź swoją opinię
5 1 głos
Oceń wpis
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Szukasz grafika?

Strona została zaprojektowana przez Studio Graficzne Wzór

Współtworzę Studio Graficzne Wzór, które zajmuje się projektowaniem katalogów, stron internetowych, logo, identyfikacją wizualną itp. W skrócie świadczymy kompleksowe usługi graficzne firmom z całej Polski. Sprawdź także sklep makrama Plecianki oraz ABR Biuro Rachunkowe Radom.
Pokaż ofertę
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram