Jak systematycznie odkładać rzeczy na miejsce?

Bałagan pojawia się wtedy, gdy rzeczy nie są odkładane na swoje miejsce. Przechowując rzeczy, powinniśmy zatem ograniczyć wysiłek, jakiego wymaga ich odkładanie, a nie wyjmowanie.

Zagracony pokój, bałagan wszędzie. Szybkie postanowienie, trzeba coś zmienić! Choć być może to już dziewiąta zmiana w tym temacie ubieram się w starą koszulę i zabieram do sprzątania. Szybko, sprawnie, z sentymentem do rzeczy nagle odnalezionych na dnie szuflad, sprzątam.

Efekt jest genialny. Czuć, że powietrze jest świeższe. Pokój zaczyna być ogromny, przestronny. Mogłoby być tak zawsze, ale… mija tydzień i znów graciarnia. Ta trudno odkładać rzeczy na miejsce.

Bałagan w moim pokoju sprzed lat.
Bałagan w moim pokoju sprzed lat

Jak sprzątać, nie sprzątając? Sztuka odkładania rzeczy na swoje miejsce

Odkładanie rzeczy to konieczność jeśli chce się utrzymać względny porządek. Nigdy też nie byłem świadom, jakie jest to ważne. Zainspirował mnie do tego Benjamin Franklin w Żywocie Własnym, gdzie opisał dokładnie swój dzień w zmyślnej tabelce.

Plan dnia Benjamina Franklina, na podstawie: Benjamin Franklin, Żywot własny.
Plan dnia Benjamina Franklina, na podstawie: Benjamin Franklin, Żywot własny.

Niestety nie wytłumaczył jak prawidłowo odkładać rzeczy na miejsce, aby czynić to regularnie. Odpowiedź przybyła do mnie z Japonii dość niedawno. Marie Kondo w Magi sprzątania dokładnie opisała jak należy sprzątać. Jej książkę można streścić do jednego cytatu:

Skuteczne sprzątanie obejmuje dwa niezbędne działania: wyrzucanie rzeczy i podejmowanie decyzji, gdzie pozostałe przechowywać.

Jest jeszcze trzeci krok, odkładanie rzeczy. Istnieje kilka prostych sposobów żeby wyrobić w sobie ten nawyk.

3 sposoby na to jak systematycznie odkładać rzeczy na swoje miejsce

1. Wyznacz miejsce dla każdej rzeczy

Z początku uznałem to stwierdzenia za banalne. Nawet nie chciało mi się go wprowadzić w życie. Przyszła zima, trzeba było zacząć nosić rękawiczki. Kompletnie się nad nimi nie zastanawiałem dopóki nie zacząłem sprzątać. Wziąłem je do ręki, odłożyłem w jedno miejsce. Sprzątam dalej. Znów natknąłem się na rękawiczki. Odłożyłem je gdzie indziej. W końcu za trzecim razem przypomniały mi się słowa Marie Kondo:

Bałagan ma dwie możliwe przyczyny: zbyt wiele wysiłku trzeba włożyć w odłożenie rzeczy lub też nie wiadomo, gdzie dana rzecz powinna leżeć.

Faktycznie, rękawiczki nie miały swojego miejsca. Nie zdecydowałem gdzie jest ich dom, miejsce odpoczynku. Usiadłem i dostrzegłem, że wiele rzeczy w moim pokoju również zmienia często swoje położenie. Nie zdecydowałem o miejscu dla każdej pojedynczej rzeczy.

Miejsce wyznacza się danej rzeczy tylko raz.

Zacząłem to robić. Dostrzegam zalety tego rozwiązania. Skoro rzecz ma jedno swoje miejsce, zawsze tam w końcu ląduje. Dodatkowo sprzątanie jest znacznie szybsze. Wszystko ma swoje miejsce i nie trzeba myśleć gdzie upchnąć te wszystkie papiery.

Kieruję się dwiema zasadami: trzymam wszystkie rzeczy z tej samej kategorii w tym samym miejscu i nie rozkładam przestrzeni do przechowywania po całym dom.

2. Ogranicz wysiłek odkładania rzeczy, nie ich wyjmowania

Skoro czegoś potrzebujemy to choćbyśmy mieli przepłynąć morze wpław dotrzemy po to. Jednak czy powrócimy tą samą drogą żeby zwrócić to? To zbyt duży wysiłek nie napędzany pragnieniem.

Powszechny błąd, jaki popełnia wielu ludzi, to podjęcie decyzji o tym, gdzie trzymać rzeczy na podstawie tego, skąd najłatwiej jest je wyjmować

Odkładanie rzeczy powinno być jak najłatwiejsze. Gdy zdecydujemy o miejscu trzeba wziąć pod uwagę to czy łatwo będzie nam tę rzecz odłożyć na to miejsce. Trzeba ułatwić sobie odkładanie jak najbardziej.

…doszłam do wniosku, że sposoby przechowywania powinny być jak najprostsze. Nie ma sensu wymyślać skomplikowanych strategii.

3. Układaj rzeczy w pionie

Nigdy się nie spodziewałem, że można układać ubrania nie w stosy, a tak jak książki – pionowo. Spróbowałem. Wszystko widać w szafie na pierwszy rzut oka. To genialne rozwiązanie, które eliminuje zapominalstwo. Czuć ile rzeczy się ma. Wiadomo gdzie co leży na pierwszy rzut oka. Więcej rzeczy mieści się wszędzie.

Jeżeli wydaje się, że powinnaś mieć wystarczająco miejsca, ale nic się nie mieści, spróbuj ustawiać rzeczy pionowo. Okaże się, że jest to sposób na rozwiązanie większości problemów.

Dobre nawyki przy utrzymaniu porządku

Kondo Marie Magia sprzątania

Trzy proste kroki zagwarantują, że łatwiej będzie Ci utrzymać porządek i systematycznie odkładać rzeczy na swoje miejsce.

  1. Wyznacz miejsce dla każdej rzeczy
  2. Ogranicz wysiłek odkładania rzeczy, nie ich wyjmowania
  3. Układaj rzeczy w pionie

Wspomnę jeszcze o tym, co jest podstawą sprzątania, ale rzadko zdajemy sobie sprawę jakie to ważne. Cała książka Marie Kondo Magia Sprzątania właśnie na tym się opiera.

„Dotąd wierzyłam, że liczy się dodawanie ważnych rzeczy do mojego życia, chodziłam więc na szkolenia i pogłębiałam swoją wiedzę. Jednak w trakcie twojego kursu na temat sprzątania po raz pierwszy zdałam sobie sprawę, że jeszcze ważniejsze niż dodawanie jest eliminowanie”.

„Najlepszym sposobem na znalezienie tego, czego potrzebujemy, jest pozbycie się tego, co jest nam zbędne”.

Nie bój się wyrzucać rzeczy, które nie sprawiają Ci radości. Ułatw magazynowanie. Ułatw sobie odkładanie. Zbieraj rzeczy w kategorie i baw się. Sprzątanie jest całkiem przyjemną czynnością, kiedy wie się jak to robić.

Dodaj komentarz