Blog osobisty Patryka Koryckiego – przedsiębiorcy, twórcy i miłośnika tabelek. Dzielę się tym, co umiem. Daję tyle, ile mogę dać.

lepszy-sen

5 sposobów na lepszy sen

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

„Energia fizyczna stanowi podstawę wszystkich form energii, a sen jest głównym źródłem energii fizycznej.”

Taka-praca-nie-ma-sensu-Tony-Schwartz-251x300

Polacy śpią coraz mniej bo „55% z nas sypia mniej niż 7 godzin”1. Nic dziwnego, że we wpisie Zamiennik kawy, czyli co innego może dać Ci moc do działania? najwięcej pisałem o śnie. To jest to, czego nam brakuje, czemu poświęcamy zbyt mało uwagi, a szkoda. W końcu w śnie spędzisz średnio 25 lat w przypadku, gdy dożyjesz 80-tki. Prawda, że dużo? Tony Schwartz w swojej książce Taka praca nie ma sensu! Cztery zapomniane potrzeby, które dodają energii do osiągania wspaniałych wyników. pisze na temat snu:

Amnesty International uznała długotrwałe pozbawianie snu za torturę, którą często wykorzystywano podczas przesłuchań, między innymi w Iraku i Afganistanie. Izraelski premier Menachem Begin w pamiętnikach zatytułowanych Białe noce opisuje własne przeżycia, gdy siedział w więzieniu KGB i pozbawiano go snu: „W głowie przesłuchiwanego więźnia zaczynała tworzyć się mgła. Był śmiertelnie zmęczony, chwiały mu się nogi i miał tylko jedno pragnienie: zasnąć. (…) Kto je poznał, ten wie, że nie można z nim porównać ani głodu, ani pragnienia”.

Czy odczuwałeś kiedykolwiek w taki sposób brak snu? To bardzo prawdopodobne jeśli spałeś przez dwa tygodnie około 6 godzin. Wtedy Twoja efektywność spada w taki sam sposób, jak u osoby, która nie śpi przez 48 godzin2. Sami siebie katujemy brakiem snu. Schwartz pisze dalej:

Jeśli chodzi o sen, to uświadamiając sobie jego znaczenie, połowę bitwy mamy już wygraną, ponieważ większość z nas nie docenia kosztów późnego kładzenia się do łóżka ani wartości, jaką jest wyspanie się. Zdobycie tej wiedzy to pierwszy krok, aby sen uznać za sprawę priorytetową.

Ile godzin należy spać?

Zastanów się, łatwej jest Ci na kogoś nakrzyczeć, kiedy jesteś zmęczony, czy po w pełni przespanej nocy?

Niedobór snu  przeszkadza w dokonaniu prawidłowej oceny sytuacji, zwłaszcza pod presją. Łatwiej złościsz się, gdy jesteś zmęczony. Brak snu powoduje trudności poznawcze i negatywnie wpływa na nasz nastrój. Dlatego też warto spać, ale ile snu wystarczy do optymalnego funkcjonowania?

National Sleep Fundation3 przedstawia zalecany czas snu dla poszczególnych grup wiekowych:

 1. Noworodki (0-3 miesiące ): 14-17 godzin każdego dnia
 2. Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin
 3. Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin
 4. Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5): 10-13 godzin
 5. Dzieci w wieku szkolnym (6-13): 9-11 godzin
 6. Nastolatkowie (14-17):  8-10 godzin
 7. Młodsze osoby dorosłe (18-25): 7-9 godzin
 8. Dorośli (26-64): 7-9 godzin
 9. Starsi (65+): 7-8 godzin

Wybierz swoją grupę wiekową i zastanów się, czy na prawdę tyle śpisz.

5 sposobów na lepszy sen

Śpisz mniej niż zalecają specjaliści? Nasz organizm po prostu przyzwyczaja się do godzin snu nawet jeśli budzimy się zmęczeni. Dostosowuje się do środowiska jakie wytworzyło dla niego nasze ego. Będzie Ci trudno zrezygnować z krótkiego snu. Dlatego warto zrobić kilka rzeczy, aby sobie ułatwić sprawę:

 1. Zacznij prowadzić dziennik snu;
 2. Wycisz się 30 minut przed zaśnięciem;
 3. Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed snem;
 4. Wyrzuć wszystkie myśli na papier;
 5. Zaplanuj konkretną, stałą godzinę zasypiania;

Są to bardzo proste rady, które już dziś możesz wprowadzić do swojego życia. Pisałem, że spoiwem Twojego sukcesu jest systematyczność. Sen to jego fundament. Bez stabilizacji wszystko legnie w gruzach. Warto spać, warto wysypiać się.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Zarażanie Afektywne

Dlaczego zarażamy się emocjami równie łatwo jak ziewaniem? – od Annie

Zarażamy się emocjami i nastrojami innych równie łatwo jak ziewaniem. „Z kim przystajesz takim się stajesz” mawiamy czasem. Być może zauważyliście, że w towarzystwie innych ludzi zmienia się wasz nastrój, samopoczucie. Potocznie mówi się, że śmiech jest zaraźliwy, otóż rzeczywiście tak się dzieje.

Patryk jako dziecko

Twórczość jest radością mojego życia

Słyszałem historie, że byłem niezłym gagatkiem. Potrafiłem bez majtek wyskoczyć w zimę i biegać wokół domu krzycząc z radości wniebogłosy. A za mną babcia próbowała mnie złapać wywijając kijaszkiem. Życie wtedy smakowało inaczej. Miałem 4 lata.

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *