Podsumujmy #TydzieńCzytania

Nie bez powody pierwszy tydzień poświęciłem na czytanie. Najbliższe dni będą tego wymagać, jeśli chcę prowadzić TyDziennik regularnie. Liczę na Wasze wsparcie i podpowiedzi przy każdym wpisie jak rozgryźć temat następnego tygodnia. Jaki on będzie? Przekonasz się jutro o 19:09.

Spotkałem się z pytaniem, czy zmiana, której się podejmuję będzie długotrwała. W tej chwili nie znam odpowiedzi. Może za kilka tygodni okaże się, czy 7 dni to wystarczający okres na popchnięcie pierwszego elementu domino.

W skrócie opowiem Ci, czego możesz się dowiedzieć z wpisów stworzonych w #TydzieńCzytania.

Dzień #1 Odnalazłem korzyści z czytania, a tym samym motywację

Pierwszego dnia starałem się odnaleźć motywację do czytania, czyli wskazać korzyści jakie z tego będę miał. Ważna dla mnie jest racjonalizacja podjętego tematu. Gdy widzę w tym korzyści, chcę to robić. W jeden dzień udało mi się odnaleźć mnóstwo dowodów na to, jak książki pozytywnie wpływają na ludzki mózg.

Zobacz wpis: Jak czytanie książek wpływa na mózg?

Dzień #2 Znalazłem sposób na zapamiętanie tego, co czytam

Podczas czytania najbardziej ogranicza nas pamięć krótkotrwała, w której jesteśmy w stanie przechować tylko 5-9 elementów. Dlatego wielu mądrzejszych ode mnie opracowało proste narzędzia, żeby sobie z tym radzić. Zebrałem je w jednym artykule, a sam z radością z nich korzystam.

Zobacz wpis: Jak zapamiętać to, co się czyta?

Dzień #3 Wspomogłem swoją koncentrację podczas czytania

Koncentracja jest kluczowa w trakcie czytania. Żeby ją wspomóc rozgryzłem jak działa system naszej uwagi. Postarałem się również o to, żeby dostarczyć Wam gotowe rozwiązania na zwiększenie koncentracji.

Zobacz wpis: Jak skupić się podczas czytania?

Dzień #4 Zorientowałem się, jak mogę zwiększyć prędkość czytania

Okazuje się, że szybkie czytanie to po prostu omijanie tekstu, krótszy czas zatrzymywania się oka na słowach i domyślanie się głównej idei. Okupowane jest to tylko 30% poprawnych odpowiedzi na szczegółowe pytania o tekst. Są na szczęście sposoby na zwiększenie prędkości czytania od ręki.

Zobacz wpis: Jak zwiększyć prędkość czytania? 

Dzień #5 Znalazłem dowody na to, że klasyczne książki są najlepsze dla naszego mózgu

Niby ebooki są bardziej efektywny rozwiązaniem ze względu na rozmiar i łatwość dostępu, ale korzystanie z nich okupowane jest konkretnymi wadami: mniej pamiętamy czytany tekstu, ciężko jest zaangażować się w historię, książki elektroniczne czytamy wolniej.

Zobacz wpis: Książki, ebooki czy audiobooki? Jak mózg sobie z nimi radzi?

Dzień #6 Opracowałem swój rytuał czytania, który ułatwi mi regularność i zwiększy poziom skupienia

W parę dni zebrałem ogrom wiedzy dotyczącej czytania. Na jej podstawie z łatwością opracowałem swój rytuał czytania książek. Dzięki niemu mam pewność, że będę robić to skutecznie. Tym samym więcej zapamiętam i ułatwię sobie utrzymanie regularności.

Zobacz wpis: Rytuał czytania książek, jako sposób na większą skuteczność

Dzień #7 Czas na podsumowanie

Dużo pisałem o zaletach czytania książek. To była tylko teoria, ciężko bez doświadczenia w coś uwierzyć. Sam podchodziłem do zdobytej wiedzy sceptycznie, bo liczby to nie wszystko. Myślę, że w tym wypadku zasada Pareta także się sprawdza. Tylko 20% czasu warto przeznaczyć na teorię, pozostałe 80% trzeba doświadczać i praktykować.

Dawno tyle nie przeczytałem, co w tym tygodniu. Do tej pory za swój sukces uważam przebrnięcie w grudniowej przerwie świątecznej przez kilka tysięcy stron Cyklu Demonicznego. Zauważyłem wtedy, że moja pamięć znacznie się poprawiła. Zupełnie jest inaczej gdy siadam na dłuższy czas do komputera. Czuję wtedy dopadającą mnie powoli głupawkę, automatyzm. Klikanie i sprawdzanie po tysiąc razy tego samego.

Na zakończenie tygodnia efektywny sposób na czytanie artykułów

Przestałem przeglądać nałogowo nagłówki bez czytania treści1. Korzystam z czytnika RSS Feedly. Używanie go jest banalnie proste. Po rejestracji wystarczy wkleić w wyszukiwarkę link strony, którą chcemy obserwować i kliknąć w zielony plus.

jak coś dodać do czytnika RSS

Potem wszystko ląduje na tworzonej przez nas liście kategorii po lewej stronie. Aktualizuje się automatycznie. W jednej kategorii możesz umieścić dowolną ilość blogów. Niesamowicie zwiększa to efektywność czytania. Artykuły ciekawe, a na które w danej chwili nie mam czasu, lądują w Pocket. Przyjemna aplikacja do gromadzenia ciekawych treści, które można czytać bezpośrednio z jej poziomu.

czytnik RSS Feedly

Ten Tydzień…

Nauczył mnie jak czytanie jest ważne w dzisiejszych, szalonych czasach. To wielka korzyść dla wielu marek, żebyśmy postępowali automatycznie w harmidrze informacji. To zwiększa sprzedaż. O budowaniu nawyków zakupowych możesz więcej przeczytać w świetnej książce Siła nawyku Charles Duhigga, Niestety negatywnie to wpływa na jakość naszego życia.

Książki ćwiczą nasz mózg i to jest sentencja tego tygodnia. Czy znasz równie skuteczne sposoby na trening umysłu?

To dla Twojej wygody

Jeśli jeszcze nie zapisałeś się na newsletter zrób to. Tylko co niedzielę w e-mailu ogłaszam podjęty temat na następny tydzień. Dodatkowo dostaniesz całą, 7-dniową historię bezpośrednio na e-mail.

Źródła   [ + ]

1 Komentarz

Dodaj komentarz