Jak czytanie książek wpływa na mózg?

Przeciętnie człowiek koncentruje swoją uwagę… o, nowa wiadomość.

W 2000 roku było to 12 sekund. Dziś to tylko 8 sekund. Ta liczba to uśredniony wynik 2 tys. uczestników badań w Kanadzie. Dziś rozkłada nas na łopatki złota rybka, która potrafi skupić uwagę na 9 sekund1.

Jak to się stało, że umiejętność koncentracji u ludzi spadła o 33% w 15 lat? Winę ponosi mobilna rewolucja. Nawet filmu nie jesteśmy w stanie spokojnie obejrzeć. Aż 79% osób badanych w USA ogląda film jednocześnie korzystając z telefonu2. Biorąc pod uwagę szybko zachodzącą globalizację Polacy zapewne niewiele odbiegają od tej liczby.

Pewnie odczuwasz spadek swojej uwagi. Zamiast czytać całe artykuły tylko je przeglądasz szukając najważniejszych informacji. Robisz wiele rzeczy na raz. Mniej się angażujesz. W najgorszym wypadku przeglądasz tylko nagłówki. Też tak robię, ale chcę to zmienić.

#TydzieńCzytania #1

W TyDzienniku rozpoczął się #TydzieńCzytania. W jeden tydzień pragnę osiągnąć jeden cel: Chcę czytać regularnie. Przez 7 dni będę próbował zracjonalizować sobie potrzebę czytania, odnaleźć wszystkie pozytywne efekty w tej czynności, a tym samym znaleźć sposób na regularność czytania i zapamiętanie tego, co czytam.

Pierwszy dzień warto przeznaczyć na fazę uczenia się. Chcę odnaleźć wartość jaką niesie ze sobą czytanie książek. Dziś chcę odkryć odpowiedzi na postawione niżej pytania:

  1. Jak czytanie pozytywnie oddziałuje na mózg?
  2. Ile czytać żeby doświadczyć pozytywnego efektu?
  3. Jak spadek koncentracji negatywnie wpływa na czytelnictwo?
  4. Jak czytanie może Cię odstresować?

Zawsze uważałem, że warto czytać i robiłem to nieregularnie. Było to tylko wrażenie, dziś chcę poprzeć je faktami. W ten sposób szukam motywacji do czytania. Stojąc przed wyborem, książka czy kolejna godzina spędzona online, chcę podjąć właściwą decyzję.

Jak czytanie wpływa na ludzki mózg?

Udowodniono, że czytanie zwiększa ilość połączeń w mózgu3. Badanie, które tego dowodzi miało miejsce w 2013 roku na Emory University. Przez 9 nocy 21 studentów czytało powieść Roberta Harrisa Pompeje. Pięć dni przed, po oraz w trakcie badań codziennie rano skanowano mózg uczestników. Uśrednione wyniku przedstawia wykres.

Wpływ czytania na mózg - wykres

Można by pokusić się o stwierdzenie, że mózg rośnie od czytania. Gregory S. Berns, główny autor wyciąga jeszcze jeden wniosek z badań:

Czytanie powieści może przetransportować Ciebie do ciała głównego bohatera.

Wiąże się to z tym, że podczas czytania w naszym umyśle uruchamiają się obszary mózgu odpowiedzialne za rzeczy, które robi bohater powieści. Jeśli postać biega, nasz umysł w pewien sposób też biega. Szkoda, że podczas 30 minut z książką spalamy tylko około 40 kalorii4. Gdyby czytanie odchudzało brałbym się za to, zamiast za dietę.

Zatem ile czytać, żeby doświadczyć pozytywnego efektu?

Wystarczy już jedna powieść do stworzenia nowych połączeń w naszym mózgu5. Pozostaje tylko kwestia ich utrzymania, bo niewykorzystywane regularnie zanikają. Wystarczy zacząć, żeby coś zmienić. Liczę, że czytając regularnie doznam efektu domino. Zaczynam czuć motywację.

Jak spadek koncentracji wpływa na czytanie?

Jak już wspomniałem na początku, spadek czasu pełnej koncentracji wśród użytkowników internetu jest faktem. Niestety cierpi na tym poziom czytelnictwa wśród dzieci6. Z 400 przebadanych nauczycieli w UK 97% uważa, że ich podopieczni wolą korzystać z internetu niż czytać książki. Prawie połowa z nich sądzi, że dzieci nie czytają dla przyjemności.

Z jednej strony o naszą uwagę walczy internet, a z drugiej? Stara, niedobra telewizja. Udowodniono, że podczas oglądania telewizji do 4 godzin dziennie mózg 256 badanych dzieci uległ negatywnej zmianie7. Zanotowano przy tym u nich spadek poziomu IQ.

Na wykresie poniżej możesz zobaczyć, że od 2000 roku poziom czytelnictwa w Polsce spada. 2000 rok to także rozpoczęcie rewolucji mobilnej. Przypadek? Nie sądzę.

Czytelnictwo w Polsce - wykres

Czy spadek czytelnictwa jest efektem spadku koncentracji? Nie odnalazłem żadnych badań potwierdzających tę hipotezę. Ktoś mógłby zakrzyknąć – Zaraz, zaraz, nie czytamy tak dużo książek bo teraz czytamy artykuły w internecie. Czytamy to mocne słowo, raczej przeglądamy. Nie jest tak kolorowo jak się wydaje bo tylko 5% użytkowników czyta cały artykuł, a 38% zapoznaje się tylko z pierwszym akapitem8.

Powyższe dane dają do myślenia. Kiedyś czytałem nałogowo. Pamiętam jak 16 razy przeczytałem pierwszą część Harrego Pottera. Nauczyłem się na niej ortografii, robiłem to z pasją wariata. Dziś? Przeglądam artykuły, badania, bez większej uwagi. A u Ciebie z czytaniem książek też kiedyś było lepiej?

Mam 25 lat, jestem w fazie kryzysu ćwierć wieku9. Jak się odstresować?

Po prostu biorąc książkę. Czytanie obniża poziom stresu w rekordowo krótkim czasie. Wystarczy tylko 6 minut czytania, a poziom kortyzolu spada o 68%10. Dla porównania słuchanie muzyki obniża stres o 61 procent, kubek kawy o 54 procent, a spacer o 41 procent. Czytanie jest najskuteczniejsze!

Podsumowanie

Czuję teraz wielką motywację do czytania. O wiele większą niż przed napisaniem tego tekstu. Dzięki książkom mój mózg urośnie, odstresuję się, poczuję się jak bohater książki i popracuję nad poziomem koncentracji uwagi. Same plusy z tego wynikają. Biorę się za książkę Sylvii Plath, Dzienniki 1950-1962. A Ty?

Już jutro w TyDzienniku

Jutro podejmę znacznie ciekawszy temat: Jak zapamiętać to, co się czyta? Postaram się odnaleźć najbardziej efektywne sposoby, poszukać podstawowej wiedzy w tym temacie i przedstawić naprawdę fajne techniki. Nie przegap kolejnego wpisu i…

Zapisz się do listy mailingowej TyDziennika

Otrzymasz co niedzielę o 19:09 TyDziennik na swój e-mail. Będzie to kompletna 7-dniowa historia mojej drogi do polepszenia jakości życia. Zapisz się do listy klikając tutaj. W tym tygodniu dążę do tego, żeby czytać regularnie. Potem będę pisać o dobrej zmianie w obszarach, które diametralnie wpływają na poczucie szczęścia. Wierzę, że czytania właśnie takie jest.

Jeśli chcesz codziennie czytać TyDziennik wystarczy obserwować/polubić mój Facebook albo Twitter.

Źródła   [ + ]

8 Komentarzy

Dodaj komentarz