Jak w 5 krokach doprowadziłem do śmierci bloga? - TyDziennik | Patryk Korycki

Jak w 5 krokach doprowadziłem do śmierci bloga?

personifikacja bloga do postaci kreskówkowej, która wygląda jak syren

Mój blog był potworkiem, pomiotem niewiedzy i szaleństwa. Narodził się nagle, a jego imię podpowiedział jakiś chochlik. Szepnął do ucha haczyki.org, a potwór zawył w czeluściach internetu. Wtedy nie wiedziałem, że jestem naiwny, pokochałem jak swoje i starałem się wychować.  Minął rok, a potwór umiera. Jak mogłem na to pozwolić? Dziś już wiem, gdzie popełniłem błąd.

Wstydziłem się potworka

wstydziłem się swojego bloga ja

Gdy tylko haczyki.org ujrzały światło dzienne przeszył mnie dreszcz grozy. Obawiałem się być ocenianym przez pryzmat mojego potworka. Zwyrodniały ojciec na początku bał się przyznać, że to właśnie on namachał się przy jego stworzeniu.

Po jakimś czasie zdobyłem się na odwagę. – O patrz, to mój potworek, w sumie to brzydal i nieciekawy. No, ale mój – mówiłem. Nie jest to za dobry sposób na reklamę.

Nauczka: Nie bój się swojego bloga! Sygnuj go swoją twarzą.

Postawiłem na wiedzę z książek

wiedza z książek

Chciałem ze swojego potworka zrobić mądrego gościa. Przepełniłem go wiedzą z książek. Miał się przez to wydać inteligentniejszy i przyciągać ludzi do kontaktu z sobą. Niestety, mało osób było zainteresowanych. Co gorsza nikt nie chciał z potworkiem gadać. Może czasem ktoś wysłuchał to, co potworek miał do powiedzenia. Niestety niewiele osób wypowiadało się co o tym myśli, a może nikt.

Nauczka: Więcej praktyki, mniej powielania wiedzy.

Liczyłem osoby, które patrzą na potworka

liczenie ludzi na blogu

=

Było ich tylko trochę ponad 2 tysiące. Ludzi, którzy poznali potworka i więcej się nim nie zainteresowali. Cóż mi po liczbie osób, które spoglądają. Ważniejsi są koledzy i koleżanki potworka, którzy wracają i angażują się w tę znajomość. Ich liczba jest najważniejsza i trzeba o nią dbać ze wszystkich sił.

Nauczka: Licz zaangażowanie na blogu, nie odwiedziny.

Nie pisałem o ojcostwie

zamiast wyrażać opinie pisałem cytatami

Nie tylko bałem się przyznawać do bycia tatą. Bardzo mało mówiłem o sobie i nie wyrażałem swojej opinii. Czy ja się jej bałem? Być może bałem się dyskusji. Teraz wiem, że słaby twórca posługuje się opinią i wiedzą innych, łączy to i podaje dalej. Tak robiłem i to był największy błąd. Tak już nie chcę robić.

Nauczka: Zawsze przedstawiaj swoją opinię na blogu.

Upiększałem zamiast uczyć

Daję muszkę mojemu potworkowi

W pewnym momencie uznałem, że nikt nie chce patrzeć na potworka bo jest brzydki. Zacząłem więc pracować nad jego makijażem i ubraniem. Miałem nadzieję, że w ten sposób inni go polubią. Z ciekawości przeprowadziłem ankietę, w której okazało się, że nowy wygląd potworka wszystkim się podoba. Niestety jego wnętrze pozostało takie samo. Jego treść oceniono jako słabą.

Nauczka: Treść jest ważniejsza niż wygląd.

Nie zmieniałem podejścia

prę do przedu

Mój potworek przez wiele dni dogorywał. Miałem setki szans żeby zmienić swoje podejście, ale tego nie zrobiłem. Gdy wszyscy przestali się interesować potworkiem w końcu zrezygnowałem z jego wychowania. Potworek zaszył się gdzieś w kącie i czekał, aż ojciec znów zwróci na niego uwagę. Nie doczekał się.

Nauczka: Jak coś nie działa, zmień to. W tej chwili!

W zapomnieniu nawet nie zorientowałem się, że mojego potworka pochłania śmiertelna choroba. Mogłem jeszcze o niego zawalczyć, ale przegapiłem odpowiednią chwilę. Haczyki.org umarły na chorobę zapomnienia. Uczcijmy to minutą ciszy.

cmentarz blogów

Potworkowi wyprawię pogrzeb i obsypię jałową ziemią. Jest szansa, że na nim jeszcze zakwitnie niejedno piękne życie.

Zamiast zrzucać całą odpowiedzialność na rzeczy martwe, sam muszę stać się potworkiem. Jak każdy początkujący bloger jestem brzydkim kaczątkiem blogosfery. Jak każdy, pragnę stać się łabędziem i być podziwianym. Niestety, coś mnie ogranicza…

Dalszy ciąg historii »

Wybrane dla Ciebie

Historie, które Cię zainteresują

mężczyzna biegnie o wiele szybciej niż powinien, ach może się przewróci

Słucham audiobooki 1.7x szybciej – zmęczenie mija jak ręką odjął

Budzisz się rano i czujesz niesamowite zmęczenie? Trudno wyjść Ci z tego…

Jak wyeliminować 9 wad Twojej listy zadań do zrobienia?

Lista to-do to potwór produktywności osobistej, który straszy i prowokuje bezsenność. W…
Moje podejście do blogowania

Od IDEI do BZIKA, czyli o czym jest TyDziennik?

Blog bez IDEI, jest jak samochód bez silnika. Patrzę na niego z…

Podejmij dyskusję

Inicjatywa jest po Twojej stronie!