Książki, ebooki czy audiobooki? Jak mózg sobie z nimi radzi?

Patryk Korycki
15 lipca 2016
0

Człowiek tak bardzo lubi ułatwiać sobie życie, że robi to czasem na własną szkodę i nawet tego nie zauważa. Wydawałoby się, że ebooki i audiobooki przez swoją mobilność wyprą książki. Tak jednak się nie dzieje, bo nasz mózg lubi papier.

Ciekawostka na rozluźnienie umysłu. Jeśli spotykasz na swojej drodze miłą osobę, od której bije empatia, jest duże prawdopodobieństwo, że ta osoba bardzo dużo czyta. Przeprowadzone badania udowodniły wzrost empatii wśród czytelników książek, ale tylko pod warunkiem przynajmniej niskiego zaangażowania emocjonalnego w czytaną powieść[note]P. Matthijs Bal , Martijn Veltkamp, How Does Fiction Reading Influence Empathy? An Experimental Investigation on the Role of Emotional Transportation[/note].

#TydzieńCzytania #5

Już dziś zdradzę Ci, że jeśli zapiszesz się na newsletter otrzymasz w weekend na swój e-mail wszystkie artykuły wzbogacone o niepublikowane treści w jednym PDFie. Może nawet zdążę stworzyć Ebook gotowy do wgrania na Twój czytnik. Chociaż... Dziś może okazać się, że to nieefektywne rozwiązanie.

Poznaj odpowiedzi na dwa ważne pytania:

  1. Jakie wady mają audiobooki w kontekście książek papierowych?
  2. Jak ebooki wpływają na nasz mózg?

Jakie wady mają audiobooki w kontekście książek papierowych?

Według mnie najważniejszą wadą jest wydłużony czas czytania narratora. Średnio to 150 słów na minutę. W stosunku do średniej prędkości czytania 200-300 słów na minutę słuchanie audiobooka zajmie nawet dwa razy więcej czasu niż przeczytanie książki[note]How much longer does it take to listen to an audiobook than it does to read the equivalent paper or eBook?[/note].

Dostrzegasz jeszcze jakieś wady, albo zalety?

Jak ebooki wpływają na nasz mózg?

Po pierwsze czytając ebook zapamiętujesz mniej. Badania 72 studentów w Norwegii pokazało tę zależność. Grupa, czytająca tekst (1400-200 słów) na papierze osiągnęła wyższe wyniki w teście niż osoby czytające PDF na komputerze.  Wynik ten powtarzał się niezależnie od rodzaju czytanego tekstu- beletrystyka, literatura faktu, naukowa[note]Anne Mangenm Bente R. Walgermo, Kolbjørn Brønnick, Reading linear texts on paper versus computer screen: Effects on reading comprehension[/note].

Po drugie Ebooki czytamy również wolniej. Czytając na Kindle wydłużamy czas czytania o 10%, na iPad 0 6%[note]Katarzyna Burda, Z papieru wyczytasz więcej, czyli naukowcy o wyższości papierowych książek nad e-bookami[/note].

A według Ciebie jakie wady i zalety mają Ebooki?

Już jutro w TyDzienniku

Zajrzyj jutro o 19:09 i zobacz jaki rytuał czytania opracowałem sobie na podstawie zdobytej wiedzy. Myślę, że kultywowanie go pozwoli mi na efektywne przyswajanie książek. Marzy mi się pochłanianie trzech książek tygodniowo, ale nie wiem czy jest to dla mnie osiągalne.

Nie przegap

O 19:09 publikuję nowy artykuł. Codziennie. Bez sensu codziennie tu zaglądać, więc zapisz się na newsletter Tydziennika. W niedzielę dostaniesz 7-dniową historię na swój e-mail. Będą to wszystkie artykuły rozszerzone o niepublikowaną do tej pory treść i lepiej zorganizowane. Również w newsletterze ogłoszę temat kolejnego tygodnia.

Jeśli zaawansowanym czytelnikiem dodaj TyDziennik do czytnika RSS. Dla codziennych powiadomień o nowych artykułach polub mój Facebook, albo obserwować mój Twitter. W mediach społecznościowych oddaję więcej.

Nie zapomnij dodać parę słów od siebie w komentarzu. W końcu może byśmy rozpoczęli jakąś dyskusję. TyDziennik nabierze wtedy sensu.

Pokaż Komentarze

Popularne

Kategorie

O autorze

Patryk Korycki

Moja codzienność to własny biznes, zarządzanie zespołem, realizacja niesamowitych planów i sięganie marzeń. Bardzo cenię sobie niezależność i mam nadzieję, że ty również. Mój blog o minimalizmie jest właśnie dla takich ludzi, którzy chcą żyć pełnią życia nie przejmując się przy tym rzeczami materialnymi.

Jeśli chcesz złapać ze mną kontakt jestem na Twitterze. Pisz śmiało :)
Obserwuj
0

Komentarze

Wyraź swoją opinię
0 0 głosów
Oceń wpis
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Copyright © 2017-2020 Patryk Korycki
Polityka prywatności

Zapisz się na newsletter!

Dołącz do grona wyluzowanych ludzi. Co miesiąc zbiór najlepszych wpisów, porad i inspiracji. 
No nie, znów chcesz się zapisać? Przecież już jesteś na liście.

Szukasz grafika?

Strona została zaprojektowana przez Studio Graficzne Wzór

Współtworzę Studio Graficzne Wzór, które zajmuje się projektowaniem katalogów, stron internetowych, logo, identyfikacją wizualną itp. W skrócie świadczymy kompleksowe usługi graficzne firmom z całej Polski.
Pokaż ofertę
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram