Historia dla Moli Książkowych

Wydawałoby się, że szybkie czytanie to świetne rozwiązanie do zwiększenia swojej efektywności. Nic bardziej mylnego. Odkryj razem ze mną tajemnice szybkiego czytania i poznaj skuteczne techniki w Tygodniu Czytania.

Moja historia

zobacz inne historie...

Jak czytanie książek wpływa na mózg?

Przeciętnie człowiek koncentruje swoją uwagę... o, nowa wiadomość. W 2000 roku było to 12 sekund. Dziś to tylko 8 sekund. Ta liczba to uśredniony wynik 2 tys. uczestników badań w Kanadzie. Dziś rozkłada nas na łopatki złota rybka, która potrafi skupić uwagę na 9 sekund. Jak to się stało, że umiejętność koncentracji u ludzi spadła o 33% w 15 lat?
czytaj dalej

Jak zapamiętać to, co się czyta?

Jak szybko zapomnisz treść książki, którą właśnie przeczytałeś? Po 20 minutach od zakończenia czytania już 40% jej treści powinno wyparować z Twojej głowy, a po dwóch dniach ponad 70% książki. Skąd te liczby? Z krzywej zapomnienia Ebbinghausa.
czytaj dalej

Jak skupić się podczas czytania?

Na początek ciekawostka. Podczas rozmowy większą uwagę zwracamy na akcję mięśni otaczających oczy, niż na uniesiony kącik ust. Usta jest łatwiej kontrolować udając uśmiech. Dopiero, gdy śmieją się do nas oczy, wierzymy w to, że polityk naprawdę uśmiecha się do nas. No właśnie, nie jesteśmy w stanie skoncentrować się jednocześnie na oczach i ustach. Trzeba podjąć wybór, coś odrzucić. Umiejętność skupienia to po prostu ignorowanie wszystkiego innego, prócz tego, na czym chcemy skupić swoją uwagę.
czytaj dalej

Jak zwiększyć prędkość czytania?

Ludzie, którzy czytają 700 słów na minutę zatrzymują się o 30% krócej na każdym słowie i omijają aż 77% tekstu. Wszystko pomiędzy to domysł, a rezultat to około 70% poprawnych odpowiedzi na ogólne pytania związane z tekstem i tylko 30% na pytania szczegółowe. Jak osiągnąć taką prędkość?
czytaj dalej

Książki, ebooki czy audiobooki? Jak mózg sobie z nimi radzi?

Człowiek tak bardzo lubi ułatwiać sobie życie, że robi to czasem na własną szkodę i nawet tego nie zauważa. Wydawałoby się, że ebooki i audiobooki przez swoją mobilność wyprą książki. Tak jednak się nie dzieje, bo nasz mózg lubi papier.
czytaj dalej

Rytuał czytania książek, jako sposób na większą skuteczność

Zdradzę Ci jak wygląda mój rytuał czytania. Specjalnie używam słowa rytuał, bo chcę nadać czytaniu wzniosły charakter. W czytaniu upatruję cztery cele. Po pierwsze, książka ma być dla mnie sposobem na zrelaksowanie się i chwilę izolacji. Po drugie, chcę czytać aktywnie i gromadzić wszystkie informacje, które są dla mnie przydatne. Po trzecie, pragnę kolekcjonować książki i do nich wracać. W końcu po czwarte, chcę czytać regularnie. Jeśli chcesz osiągnąć to samo co ja, śmiało skorzystaj z mojego pomysłu i modyfikuj go do woli.
czytaj dalej

Podsumujmy #TydzieńCzytania

Podsumujmy #TydzieńCzytania Dużo pisałem jak usprawnić czytanie książek. Na tej podstawie powstał długi poradnik podsumowujący cały tydzień. Znajdziesz w nim 3 poziomy
czytaj dalej
TyDziennik | Patryk Korycki