#16 Walcz z nawykami - TyDziennik | Patryk Korycki

#16 Walcz z nawykami

dziennik ciastka widok z góry

Jeszcze niedawno myślałem, że tworzenie nawyków to świetny sposób na zwiększenie efektywności pracy. Jest w tym tylko trochę prawdy. Efektywność budowana na nawykach jest okupowana zabijaniem kreatywności.

Jak można zdefiniować nawyk?

W Sile Nawyku znajdziemy taką definicję:

Nawyk to jakiekolwiek regularnie powtarzane zachowanie, które wymaga niewiele myślenia, albo go w ogóle nie wymaga, i jest wyuczony raczej niż wrodzony. Nawyk – który może być częścią każdego zachowania, począwszy od jedzenia i spania po myślenie i reakcje – jest tworzony przez nagrodę i powtarzanie. Nagroda zachęca do powtarzania się zachowania lub reakcji. Zachowanie staje się bardziej automatyczne z każdym powtórzeniem. Niektóre nawyki mogą się tworzyć na podstawie jednego doświadczenie, szczególnie w sytuacji, gdy zaangażowane są emocje. Nawyki, tak jak wskazywał William James w Principles of Psychology, są użyteczne w wymagających zadaniach dla konserwacji wyższych procesów, ale mogą wywołać sztywność działania.

Jeśli będziesz w sytuacji, kiedy nawyk jest silny, Twój mózg wybierze nawykowe zachowanie zamiast szukać nowego, lepszego, ciekawszego rozwiązania. Weźmy na przykład poezję. Przy silnych opadach wiersze pod tytułem „Deszcz” spływają powodzią z całego kraju.

Chcę być świetnym twórcą, a ludzie twórczy skuteczniej uwalniają się od sztywnych zachowań. Jest to ważna cecha twórczego myślenia, która ma na celu pokonanie nawyków, które zostały wykreowane przez pracę nad danym problemem.

Wolisz być twórczy, czy zostać maszyną do wykonywania zadań?

Ja stawiam na twórczość i walkę z nawykowym myśleniem, zachowaniem, odczuwaniem, bo nawet myśli mogą być nawykiem, jeśli będą pojawiać się bezwiednie w konkretnym kontekście.

Dziennik: