3 rzeczy, które warto zrobić dla domu

Wpis to podsumowanie drugiego wyzwania serii 99 tygodni. Koniecznie przeczytaj wpis Irytacji dość! Napraw swój dom – seria 99 tygodni, żeby wszystko było dla Ciebie jasne.

3 rzeczy, których nauczyłem się naprawiając swój dom

Jest pewien typ człowieka, który częściej mówi „nie mam czasu”, niż „kocham Cię”. Jak ja dobrze znam takie sytuacje, a Ty? Kiedy ostatnio rzuciliście wszystko dla rodziny, domu, własnego poczucia szczęścia?

Praca wcale nie jest taka najważniejsza. Rozumiem sytuacje, gdy trzeba spłacić jakiś dług i na niego harować. Trudno, czasem tak trzeba. A gdy nie trzeba? Ambicje i marzenia ciągną nas na smyczy w niewiadomym kierunku. Na końcu tej wycieczki nie zawsze jest park zabaw, a czasem łańcuch i buda. Sami najlepiej umiemy siebie zniewolić.

No cóż, nie potrafiłem w tym tygodniu rzucić wszystkiego, wyjść z niewoli i poświęcić się totalnie naprawie domu. Jednak to mnie coś nauczyło i oto trzy najważniejsze rzeczy:

1. Chcesz naprawić swój dom? Weź urlop

Ten tydzień nauczył mnie jednego. Prace dla domu niestety nie są łatwe i nie da się ich najczęściej wykonać po godzinach. Moja lista zadań do zrobienia w kwestii naprawy domu była ogromna. Nawet do jej połowy nie dobrnąłem. W tamtym tygodniu pisanie było znaczenie łatwiejsze.

Stąd moja szczera rada. Jeśli chcesz naprawić wszystkie usterki w swoim domu weź na tę okazję urlop. Mimo, że to ciężkie zajęcie przyniesie Ci ogromną satysfakcję. Na pewno większa niż urlop spędzony przed telewizorem lub komputerem. Myślę, że nałogowe oglądanie seriali jest bardziej męczące niż składanie mebli. Szafka przyniesie multum radości i wniesie więcej komfortu do Twojego życia niż wyjaśnienie tajemnicy, kto kogo zdradził lub zabił.

2. Warto się do tego wcześniej przygotować

Zanim zaczniesz pracować nad naprawą usterek w domu ustal co to jest. Przejdź się z kartką papieru, spisz wszystko. Zastanów się czego Ci brakuje i na raz jedź do sklepu budowlanego i kup to. Bez planu to będzie męka. 

Wyobraź sobie, chcesz skręcić wieczorem szafkę, naprawić klamkę i dokręcić listwę w progu. Zabierasz się za pracę. W zestawie z szafką nie dołączyli klucza imbusowego, nie masz. Praca stoi w miejscu. Pędzisz do budowlanego lekko podenerwowany. Klucz kupiony, szafka skręcona. Satysfakcji tak trochę mniej niż się spodziewałeś. To trzeba dokręcić listwę. Znów szok, wiertło zginęło. Zdenerwowanie. Rzucasz wszystko, idziesz spać.

Bez planu i przygotowania wszystko się wali, a radość zastępuje złość. W codziennej pracy nie o efektywność, a o radość wynikającą z niej.

Po remoncie skręciłem szafkę pod umywalkę. Postawiłem ją, na nią zlew. Co za radość. Sam remont mnie tak nie cieszył jak ta mała szafka. Potem chce podłączyć syfon i tragedia. Zły. Radość zastępują nerwy. Sklep zamknięty, a ja nie mogę skonsumować swojej pracy. Mała rzecz? Pewnie, że tak.

Nasze życie to jednak same małe rzeczy, które cieszą lub ranią. Nasze szczęście to wynik tej różnicy. Gdy przeważają rzeczy dobre to Tobie jest dobrze. Warto dawać z siebie wszystko nawet przykręcając zlew.

3. Poproś o pomoc. To świetna zabawa

Najweselsza kobieta na świecie J. była podekscytowana tygodniem dla domu na tyle, że sama wzięła się za swój. Przy okazji w naszej rozmowie uświadomiła mi, że wyzwań nie powinno się samemu brać na barki. Czemu sama miałaby przykręcać półkę skoro w domu ma pełnowartościowego męża z krwi i kości. Podekscytowana raz dwa wyciągnęła go do sklepu budowlanego i kupili wszystkie potrzebne rzeczy. Jedna szybka akcja, a ile przyniosła satysfakcji. Mam nadzieję, że jej mężowi także 🙂

Podsumowanie wyzwania drugiego

Irytacji dość. Napraw swój dom

Przerosło mnie to wyzwanie. Niestety za dużo chciałem na siebie wziąć. Gdybym miał jeszcze raz próbować poprosiłbym o urlop i tak właśnie zrobię na wiosnę. Będę pracować nad domem, ale od rana do wieczora. Wtedy to dopiero będą działy się cuda!

Podsumowując, warto dbać o dom i naprawiać w nim wszelkie usterki, wprowadzać ulepszenia. To małe rzeczy, ale w przeciągu czasu przynoszą wiele szczęścia i radości.

Zobacz inne wyzwania z serii 99 tygodni.

Dodaj komentarz