Zostań pomidorem, czyli najefektywniejszą istotą w pracy – seria 99 tygodni

Pamiętacie życie studenckie? A może jeszcze dla Was się nie skończyło? Chwalcie te dni, bo gdy tylko dostaniecie dyplom zostaniecie zdeptani przez rzeczywistość. Nie ma lekkiego startu, oj nie ma.

Aby szok był mniejszy warto już na studiach zaangażować się w swój rozwój. Ważne są przede wszystkim takie rzeczy jak konsekwencja, komunikatywność, ogromna siła woli i umiejętność szybkiego trzeźwienia po weekendzie. W skrócie można to nazwać umiejętnością ogarniania, wszystkiego i zawsze.

No bo idealne życie studenta to wyrabiać się ze wszystkim na uczelnię, a jednocześnie móc balowania co noc. Czy można tego dokonać w prosty sposób, bez frustracji, bez dwój na uczelni? A może to tylko bajka? Dziś opowiem Wam jak w czasie studiów zacząłem wszystko ogarniać bo zostałem pomidorem. Dzięki temu miałem łatwy start na początku swojej pracy na etacie.

A jeśli już nie jesteś studentem i srodze męczysz się w swojej pracy mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie jest dla Ciebie za późno! Człowiek nie przestaje się uczyć i rozwijać, a mózg nie jest zrobiony z kamienia, który trzeba ociosać dłutem aby coś zmienić. To raczej plastelina. Nie wyrabiana twardnieje, ale zawsze można znów wrócić do niej i na nowo lepić. Na początku tylko trzeba włożyć w to więcej pracy.

Prawie 30 lat temu Francesco być może zapragnął na swoich studiach tego samego co my. Zachciał ogarniać wszystko, pracować efektywnie. Zapragnął po prostu mieć czas. Specjalnie na tę okazję wymyślił prostą technikę, którą może zastosować każdy w codziennej pracy czy nauce. To Technika Pomodoro. Ostatnio stała się tak popularna, że chyba już wszyscy o niej słyszeli, a Ty? Już tłumaczę o co chodzi.

Pomodoro poznałem jakieś 7 lat temu. Wtedy chciałem być po prostu najlepszy w tym co robię. Studiowałem Grafikę Projektową, mieszkałem w Krakowie z K. Życie tam wręcz zobowiązywało do imprezowania, a jednocześnie do ogromnego wkładu sił w naukę i rozwijanie swoich umiejętności. Robiłem to regularnie, ale mi to nie wychodziło. Nieprzespane noce tragicznie wpływają na efekty mojej pracy, chęci i samopoczucie. Znacie to? Okropnie się męczyłem.

Z dnia na dzień wprowadziłem w swoje życie Technikę Pomodoro. Dla mnie to był szok. Ile można cudów zrobić skupiając się totalnie na jednej czynności. Z dnia na dzień stałem się mistrzem ogarniania. Wy też możecie, wystarczy zacząć bawić się w pomidory. Jak? Już Wam tłumaczę.

Jak działa Technika Pomodoro?

1. Na początku należy spisać zadania jakie chcesz wykonać danego dnia. Uwierz, że z reguły jest to tylko 5 rzeczy.

W ten sposób porządkujesz swój dzień. Poznając swoje obowiązki możesz ocenić ile czasu potrzeba na ich realizację.

2. Wybierz jedno z nich i ustaw czasomierz na 25 minut. Ten czas to właśnie jeden pomidor.

Rano szczerze polecam wziąć najtrudniejsze i najmniej atrakcyjne zadanie. Dzięki temu nie będzie Cię ono prześladować, a jego realizacja przyniesie nieoczekiwaną satysfakcję.

3. Pracuj jakby od Ciebie zależał los całego świata

Gdy Twój czasomierz startuje jesteś tylko Ty i Twoje zadanie. Wszystkie rozpraszacze powinny być wyłączone, każda myśl odbiegająca od celu spisana na kartce i pozostawiana. Wszystko po to, żeby wpaść we Flow.

4. Odznacz wykonane zadanie

Swoje sukcesy odznaczaj na kartce papieru. Zbieraj pomidory, to ważne. Na koniec pracy możesz na ich podstawie ocenić jak Ci poszło.

5. Zrób sobie 5 minut przerwy. Uwolnij z kagańca swój mózg.

Taka praca jest wyczerpująca. Szczególnie dla mózgu, który już od lat jest przyzwyczajany do szybkich zmian skupienia. A to telefon zadzwoni, a to ktoś napisze do Ciebie, a to nowy artykuł wyświetli się w mailu. Dziś strasznie łatwo uciec myślami gdziekolwiek.

6. Wybierz kolejne zadanie i pracuj nad nim 25 minut. Po serii czterech pomidorów zrób sobie dłuższą przerwę 15 minut.

Po 5 minutach przerwy znów zaczyna się Twoja walka z czasem. Nawet nie wyobrażasz sobie jakie to motywujące. W tej metodzie jest kij, czyli czas, oraz nagroda, czyli przerwa. Po czterech pomidorach koniecznie zrób dłuższą przerwę.

7. Powtórz proces od początku.

W ciągu dnia pracujemy 8 godzin. W tym czasie można zrealizować około 3,5 cykli składających się z pracy i przerw. Korzystając z Techniki Pomodoro w tym czasie przepracowujesz efektywnie jakieś 6 godzin. Reszta to odpoczynek. I właściwie to jest prawda. Codziennie w pracy średnio 2 godziny przeznaczamy na nic nie robienie, plotki, jedzenie. Nie oszukujmy się, nikt nie pracuje nieprzerwanie.

Prawda, że Technika Pomodoro jest prosta i przyjemna?

Rozpocznijmy zatem piąte wyzwanie z serii 99 tygodni

Seria 99 tygodni to cotygodniowe wyzwania, które mają na celu poprawić moje i Wasze samopoczucie. Są to proste rzeczy, które możesz wypróbować przez 7 dni. W ten sposób poszukuję prostych rozwiązań i narzędzi, które diametralnie mogą zmienić życie. Na lepsze.

Jak podjąć wyzwanie z serii 99 tygodni?

 1. Ściągnij Przypominajkę o podjęciu wyzwania, wydrukuj i wytnij. Powieś w widocznym miejscu i skup się na realizacji wyzwania przez 7 dni.
 2. Jeśli zmiana poprawia jakość Twojego życia w kolejnych tygodniach staraj się ją utrzymać, jednocześnie wprowadzając kolejne, ważne, wielkie wyzwania z TyDziennika.

Dla przykładu w tamtym tygodniu spisywałem wieczorem wszystkie dobre rzeczy jakie mi się przytrafiły tego dnia. Odczułem dzięki temu niesamowitą satysfakcję oraz zacząłem myśleć nad zmianami, które sprawiłyby mi więcej radości.

Pamiętaj! Ty także możesz spróbować. Wyzwania są bardzo proste, wybierz coś dla siebie z serii 99 tygodni lub w tym tygodniu wypróbuj Technikę Pomodoro.

Wyzwanie piąte: pracuj przez tydzień wykorzystując Technikę Pomodoro!

Podejmujesz ze mną to wyzwanie?

Ta próba jest bardzo prosta. Przez 7 dni wystarczy korzystać w pracy z Techniki Pomodoro opisanej wyżej. Ja będę to robić przez 7 dni, a może już zawsze.

[su_box title=”Ściągnij Przypominajkę do Wyzwania” style=”noise” box_color=”#e10909″ title_color=”#fff” radius=”3″ class=”przypominajka”]

Chcę ułatwić sobie i Tobie życie. Dlatego przygotowałem Przypominajkę do wydrukowania. Wystarczy ją wyciąć i powiesić w widocznym miejscu.

Pobierz Przypominajkę

Przypominajka do Wyzwania Piątego

[/su_box]

Jak podjąć wyzwanie:

 1. Postanów definitywnie, że chcesz podjąć wyzwanie
 2. Wydrukuj Przypominajkę i powieś ją w widocznym miejscu
 3. Pożycz z kuchni minutnik – serio, to lepsze niż aplikacja na telefon
 4. Zapisz swoje zadania w prostej liście
 5. Realizuj swoje zadania w seriach po 25 minut (jeden pomidor)
 6. Co 25 minut rób sobie przerwę 5 minut, a po czterech pomidorach 15 minut
 7. Odhaczaj realizację wyzwania na Przypominajce każdego wieczora
 8. Rób to regularnie przez 7 dni
 9. Baw się przy tym

Co zyskasz korzystając z Techniki Pomodoro?

 1. Wykreślanie zadań z listy jest bardzo motywujące
 2. Nauczysz się samodyscypliny
 3. Wyeliminujesz rozpraszacze ze swojego życia
 4. Poprawisz efektywność swojej pracy
 5. Zaczniesz ogarniać swoje życie
 6. Dłużej będziesz utrzymywać skupienie
 7. Dasz odsapnąć swojemu mózgowi
 8. Nauczysz się oceniać czas pracy
 9. Poczujesz się lepiej

Jeśli zaczniesz korzystać z tej techniki szybko zaczniesz przeliczać pracę na pomidory. Warto wiedzieć ile czasu może zając Twoja praca. To pozwala skutecznie planować swój dzień. To bardzo ważna i niedoceniana umiejętność.

Przyłącz się do Nas

Stworzyłem Grupę Wsparcia i Pomocy przy realizacji wyzwań. Przyłącz się do Nas. Wpierajmy się, zmieniajmy razem.

Dodaj komentarz