Wstawaj wcześnie, kładź się wcześnie – seria 99 tygodni

Gdy miałem 15 lat pomagałem opiekować się dziadkiem. Miał wtedy już ponad 80 lat i chorował. Objawy były bardzo widoczne. Nie pamiętał z reguły nawet jak mam na imię. Wszystko co złe, działo się w jego głowie. Mimo tego mógł chodzić, choć o lasce. Bardzo lubiłem swojego dziadka.

Dziadek miał swój rytuał, który mimo choroby wykonywał codziennie. Wstawał zawsze o 5 rano. Ubierał się samodzielnie mimo ograniczonych ruchów. Czasem mu to nie wychodziło, ale to nie przeszkadzało mu żeby wyjść na swoje gospodarstwo.

W obejściu nie było już żadnych zwierząt nie licząc kur. Mimo tego codziennie robił obchód poczynając od spichlerza, przez stodołę, po obory. Czasem zdarzało mu się zanieść snopek słomy lub nasypać owsa do paśnika mimo braku zwierząt. Ledwie miał na to siły, ale robił to.

Trzy razy dziennie robił obchód. Siedziałem z babcią i patrzyłem często na to przez okno. Nic nie było go w stanie powstrzymać, nawet wyniszczająca od środka choroba.

Wieczorami siadał zawsze w tym samym miejscu przed telewizorem. Grał w totolotka i parę razy udało mu się wygrać. Miał nawet swój duży zeszyt gdzie zapisywał numery, analizował je i próbował opracować jakiś system. Zawsze mi to imponowało, jego zawziętość.

Kładł się wcześnie, zawsze o tej samej godzinie. Zwyczaj wyrabiany przez lata już nie dało się tak łatwo pokonać. Chciał lub musiał być zawsze na siłach, mieć moc do działania. To wymagało poświęceń, ale było warto.

Brakuje mi mojego dziadka i po dziś dzień jest dla mnie inspiracją. Nawet krzaczaste brwi mam po

A Wy? Nie chcielibyście mieć we krwi skuteczności naszych dziadków? Takiej, której po prostu nie da się pokonać, a na automacie brniecie do przodu? Ja o tym marzę.

Chciałbym być taki jak mój dziadek i zainspirowany jego wewnętrzną siłą postanowiłem powalczyć z sennym lenistwem. Więc czas na kolejne wyzwanie w serii 99 tygodni.

PS. Jeśli chcesz więcej przeczytać o moim dziadku, możesz zrobić to we wpisie Jaki jest bloger, który odnosi sukces?

Wyzwanie szóste: Przez tydzień kładź się spać i wstawaj o tej samej porze!

O wyzwaniach przeczytasz więcej na stronie serii 99 tygodni.

Podejmujecie wyzwanie?

Warto więc się do tego przygotować. Powinniście wybrać czas Waszego snu tj. po ilu godzinach marzeń sennych czujecie się jak młodzi bogowie? Mi wystarcza około 7,5 godziny, a Wam? Ułatwię Wam wybór. Słuchajcie.

National Sleep Fundation po serii eksperymentów podaje zalecany czas snu w zależności od wieku. Pamiętaj, nie jesteś średniakiem, więc zapewne Twoje preferencje mogą się różnić. Dobierz czas tak, aby było to dla Ciebie optymalne. Jednak te godziny to fantastyczny punkt wyjścia do eksperymentów.

  1. Noworodki (0-3 miesiące ): 14-17 godzin każdego dnia
  2. Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin
  3. Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin
  4. Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5): 10-13 godzin
  5. Dzieci w wieku szkolnym (6-13): 9-11 godzin
  6. Nastolatkowie (14-17): 8-10 godzin
  7. Młodsze osoby dorosłe (18-25): 7-9 godzin
  8. Dorośli (26-64): 7-9 godzin
  9. Starsi (65+): 7-8 godzin

Jednak czas to nie wszystko. Kojarzysz te sytuacje, gdy budzisz się po 8 godzinach snu, ale czujesz się jak kapeć? Prawdopodobnie budzisz się w złej fazie snu. Jeśli chcesz wiedzieć jak tego uniknąć zapraszam Cię do wpisu 5 sposobów na lepszy sen. Dla leniwych szybkie wytłumaczenie. Co 90 minut w czasie snu człowiek wchodzi w fazę REM, czyli sen lekki. Nazwa to skrót od Rapid-Eye Movement, czyli Wasze gałki oczne szaleją pod powiekami. Bez budzika to wtedy człowiek wstaje naturalnie, pełen sił i energii.

Gdy zastanawiasz się na którą godzinę budzik ustawić po prostu pomnóż 90 minut lub dla wygody równowartość tj. 1,5 godziny. I tak najprościej jeśli chcesz spać 7 godzin to lepiej budzik ustawić na 7,5 godziny snu. Czemu?

1,5 godziny x 5 = 7,5 godziny

Wtedy możesz się spodziewać fazy REM, czasu gdy najlepiej jest się wybudzić.

Przyznam się szczerze, że bardzo upraszczam. Robię to tylko dlatego, żeby było można to łatwo zapamiętać.

Działaj!

 

Dodaj komentarz